BPA logo
Single Elimination Tournament Bracket

Congratulations, Daniel Blumentritt!

September 15th, 2011 - September 7th, 2013
Last Updated on September 7th, 2013

<-- To Previous Tournament -- To Next Tournament -->

Jump to:
Round One Results
Round Two Results
Round Three Results
Round Four Results
Round Five Results

* * Round Six; Finals * *

December 22nd, 2012 - May 7th, 2013

Daniel's USN saves Pearl Harbor from conversion on Turn Three to keep the POC low throughout the game and put the final nail in the coffin at the end of Turn 6 (with the score already down to 14).  Even the small NT1 bid of 1.5 was insufficient to keep Tim's IJN in contention.  The USN won a solid majority of the games during the final four rounds (6-3).  The rest of the top six were Robert Drozd, Greg Smith, Scott Beall, and Rob Kircher.  39 admirals were part of the original field; 38 total games were played before Daniel seized the crown!  In addition to the plaque, BPA laurels, and his name engraved on the traveling World Championship trophy, Daniel also wins a coveted invitation to the 2013 Top Ten Invitational.

Seed
Opponents
AREA Rating
Status
10*
12
Daniel Blumentritt (USN; #NT1)
Tim Tow (IJN; Bid 1.5)
5663HJKD1
5406KIUB1
Turn 6
IJN Surrenders!

* * Round Five; Semi-Finals * *

November 8th, 2012 - December 21st, 2012

The highest seed eliminates the lowest remaining seed in the last semi-final.  The USN finally dominates an entire round.  :-)  Daniel, the tenth seed, escapes the dreaded bye to move into the final vs. Tim Tow, the 12th seed, who is coming off his own bye.  The 14th seed has won the tournament before, so we won't see that record fall this time.  However, whether Tim or Daniel prevails, we'll crown a new player with a major championship!

Seed
Opponents
AREA Rating
Status
10*
16
Daniel Blumentritt (USN; #2)
Robert Drozd (IJN; Bid 5.5)
5663HJKD1
5298QHQK1
Turn 3
IJN Surrenders!
12
Tim Tow 5406KIUB1 No Game
Bye

* * Round Four; Quarter/Semi-Finals * *

August 25th, 2012 - November 7th, 2012

Scott Beall is the highest remaining seed to be eliminated; his opponent, Rob "Cinderella" Drozd got the benefit of four carriers hit for one damage on the first four turns (three of them on the critical turn two alone).  That game also saw all IJN NLF fail to invade their targets.  In the other game, the highest playing seed (one higher than Scott) cruises to a POC lock after Turn 7 despite a 7-POC bid.  That earn Tim a spot in the final and a bye this round.  Daniel will come off his bye to play Rob for the remaining spot in the finals.  The IJN and USN split this round, but the IJN draws much larger bids.

Seed
Opponents
AREA Rating
Status
10
Daniel Blumentritt 5663HJKD1 No Game
Bye
12
15
Tim Tow (IJN; Bid 7)
Greg Smith (USN; #1,2b)
5406KIUB1
5344IIPI1
Turn 7
IJN locks it up!
13
16
Scott Beall (IJN; Bid 5)
Robert Drozd (USN; #2)
5388KGQE1
5298QHQK1
Turn 5
IJN Surrenders!

* * Round Three * *

May 15th, 2012 - August 24th, 2012

This past round saw the two top seeds eliminated again.  Daniel Blumentritt, seed #10, is the sole survivor from the initial top ten.  However, Cinderella is also eliminated as the 38th seed goes down.  The USN won the first three games reported, but the IJN closed with the final two.  That's unusual since early wins usually go to the IJN while the longer games see more USN wins.  The remaining seeds range from 10th to 16th -- not much difference in the starting ratings, which ranged from 5298 to 5663.  It looks like anybody's tournament at this point...  Can Daniel survive the dreaded bye and who will get it next?  This round will be the semi-final for the highest seed to prevail (and take the bye next round).  The other winners included Tim Tow, Scott Beall, Greg Smith, and Robert Drozd (12th, 13th, 15th, and 16th seeds respectively).  Each has already earned laurels (as has the one player who just lost to the eventual champion)!

Seed
Opponents
AREA Rating
Status
4
15
Michael Day (IJN; Bid 5.5)
Greg Smith (USN; #1,2b)
5893IGNC1
5344IIPI1
Turn 5
IJN Surrenders!
7*
16
Vince Meconi (IJN; Bid 4.5)
Robert Drozd (USN; #2)
5775LKNJ1
5298QHQK1
Turn 5
IJN Surrenders!
10
18
Daniel Blumentritt (IJN; Bid 4.5)
Rob Kircher (USN)
5663HJKD1
5121CEBD2
Turn 3
Knock Out!
12*
21
Tim Tow (IJN; Bid 6.5)
David Sherwood (USN; #1)
5406KIUB1
5039AB--1
Turn 7
IJN locks it up!
13
38
Scott Beall (USN; #1,2)
Dakota Brueland (IJN; Bid 4.5)
5388KGQE1
5000----1
Turn 4
IJN Surrenders!

* * Round Two * *

January 15th, 2012 - May 12th, 2012

This past round saw all of the top seeds prevail except for the first and last boards.  That means the 4th seed (Michael Day) is now the favorite.  Vince Meconi and Daniel Blumentritt ares the only other top ten seed in action (7th and 10th respectively).  On the other hand, the 38th seed (Dakota Brueland) is still hanging tough and the next seed up is the 21st (David Sherwood)!  As usual when the higher seeds do better, the IJN wins a solid majority of the games (7-3).  The other winners advancing into their Third Pearl Harbor Day are:  Greg Smith, Robert Drozd, Daniel Blumentritt, Rob Kircher, Tim Tow, David Sherwood, and Scott Beall.  Congratulations to all of them!

Seed
Opponents
AREA Rating
Status
1
21
Larry Meyers (USN; #1,2)
David Sherwood (IJN; Bid 6.5)
6096NKRH1
5039AB--1
Turn 8
IJN wins by 0.5!
4
23
Michael Day (IJN; 9-Turn)
Rachael Day (USN; Bid 13)
5893IGNC1
5000----1
Turn 9
IJN wins by 2!
7
24
Vince Meconi (USN; #1,2)
Warren Day (IJN; Bid 4.5)
5775LKNJ1
4957BEBA1
Turn 3
IJN Surrenders!
10
26
Daniel Blumentritt (IJN; Bid 4.5)
Jeff Miller (USN; #1,2,5)
5663HJKD1
4880DFJ-1
Turn 5
IJN by Adjudication
12
27
Tim Tow (IJN; Bid 4.5)
Ted Lyng (USN; #1,2)
5406KIUB1
4872CBH-1
Turn 5
USN Surrenders!
13
29
Scott Beall (IJN; Bid 3.5)
Bill Burch (USN; #1,2)
5388KGQE1
4829GEMD1
Turn 5
USN Surrenders!
15
32
Greg Smith (IJN; Bid 3.5)
Ken Nied (USN; #1,2)
5344IIPI1
4734UPQN1
Turn 5
USN Surrenders!
16
35
Robert Drozd (USN; #1,2)
Rich Prast (IJN; Bid 4.5)
5298QHQK1
4548BBB-1
Turn 4
IJN Surrenders!
18
37
Rob Kircher (USN; #?)
David Gubbay (IJN; Bid 3)
5121CEBD2
4242DDAF1
Turn 5
IJN Concedes!
20
38
John Lindley (USN; #1,2)
Dakota Brueland (IJN; Bid 4.5)
5097ABC-1
5000----1
Turn 8
IJN wins by 1.5!

* * Round One * *

September 15th, 2011 - January 12th, 2012

The first round was particularly tough on high seeds with just four of the top ten surviving.  The bottom ten did just as well.  John Lindley moved from the lower half to the highest (which means the lower seeds won two games more than the higher seeds over-all.  Good thing for the top seed, Larry Meyers, that he had a bye.  The second and third seeds?  Gone.  No byes this coming round, however.  The first round winners are Scott Beall, Daniel Blumentritt, Dakota Brueland, Bill Burch, Michael Day, Rachael Day, Warren Day, Robert Drozd, David Gubbay, Rob Kircher, John Lindley, Ted Lyng, Vince Meconi, Jeff Miller, Ken Nied, Rich Prast, David Sherwood, Greg Smith, and Tim Tow.  Congratulations to all of them for making it to the second Pearl Harbor Day!

Seed
Opponents
AREA Rating
Status
1
Larry Meyers 6096NKRH1 No Game
Bye
2
20
Joe Dragan (IJN; Bid 1)
John Lindley  (USN; #3a,NT1)
6073OLSG1
5097ABC-1
Turn 6
Draw Agreed
3
21
Alan Applebaum (USN; #1)
David Sherwood (IJN; Bid 5.5)
5965VPWM1
5039AB--1
Turn 8
USN Surrenders!
4
22
Michael Day (IJN; Bid 5.5)
Ben Kindt (USN; #1)
5893IGNC1
5000----1
Turn 3
USN Forfeits!
5
23 *
Bryan Eshleman (USN; Bid 12)
Rachael Day (IJN; #1,9-Turn)
5839NKQJ1
5000----1
Turn 6
USN Surrenders!
6
24
Ted Drozd (USN; #1,2)
Warren Day (IJN; Bid 3.5)
5782MGFJ1
4957BEBA1
Turn 4
Knock Out!
7
25 *
Vince Meconi (USN; #1,2)
Eduardo De Nucci (IJN; Bid 4.5)
5775LKNJ1
4900AAA-0
Turn ?
IJN Concedes!
8
26
Bob Hamel (IJN; Bid 4)
Jeff Miller (USN; #1,2,5)
5732WRSN1
4880DFJ-1
Turn 7
Draw by Adjudication
9
27
Philip Watkins (IJN; Bid 4.5)
Ted Lyng (USN; #1,2)
5722FBM-1
4872CBH-1
Turn 7
USN goes Positive!
10
28
Daniel Blumentritt (USN; #1,2)
Greg Gollaher (IJN; Bid 5.5)
5663HJKD1
4846CDCD0
Turn 7
IJN Surrenders!
11
29
Scott Fenn (IJN; Bid 3)
Bill Burch (USN; #1,2)
5549GEMA1
4829GEMD1
Turn 5
USN in Adjudication
12
30 *
Tim Tow (IJN; Bid 4.5)
Bruce Reiff (USN; #1,2)
5406KIUB1
4796AB-B1
Turn 3
Knock Out!
13
31
Scott Beall (IJN; Bid 3.5)
Jim Bodenheimer (USN; #1,2)
5388KGQE1
4794ACD-1
Turn 3
Knock Out!
14
32 *
Scott Nedza (USN; #2)
Ken Nied (IJN; Bid 3)
5355CDB-6
4734UPQN1
Turn 5
USN Surrenders!
15
33
Greg Smith (IJN)
Tony Arena (USN; Bid 0.5)
5344IIPI1
4650BBF-6
Turn 6
IJN locks it up!
16
34
Robert Drozd (IJN; Bid 4.5)
Gary Kirk (USN; #2)
5298QHQK1
4641BCE-1
Turn 8
IJN wins by 1.5!
17
35 *
Dennis Nicholson (USN; #?)
Rich Prast (IJN; Bid ?)
5289IGQE1
4548BBB-1
Turn ?
Knock Out!
18
36
Rob Kircher (USN)
Daniel Farrow (IJN; Bid 2.5)
5121CEBD2
4283FDM-9
Turn 8
USN wins by 0.5!
19
37
Mike Pacheco (IJN; Bid 4)
David Gubbay  (USN; #1,2,5)
5102ACD-0
4242DDAF1
Turn 8
USN wins by 2!

38
39

Dakota Brueland (USN; #1,2)
Angelo Abruzzese (IJN; Bid 3.5)
5000----1
4079FEM-9
Turn ?
IJN Concedes!

BPA Single-Elimination Format
Universal PBEM Format, Rules, and Guidelines
PBEM Rules Clarifications
Official VITP Rules Clarifications

Back to Main Tournament Page

For Ladder Information, please email John Pack or write 11213 Keota Street, Parker, CO 80134  USA.


Victory in the Pacific® is a registered trademark of The Avalon Hill Game Company.